Uusimman 2-tahtitekniikan tuotteita tehdään myös Suomessa. BRP-konsernin omistama Rovaniemen kelkkatehdas tekee Lynxiä, jossa on mm Rotaxin 600 E-tec -kone, eli samaa tekniikkaa kun Evinrudekin. Tyhjäkäynnillä kuulostaa pieneltä dieseliltä, ei oikeasti juurikaan savuta ja on taloudellinen. Omasta kokemuksesta voin kertoa, että aiemmin omistamaani 700cm3 kaasarikelkkaan verrattuna kulutus on 600 e-tecissä täsmälleen puolet. Kuluneena talvena kulutus on ollut lähes olematon  
  
 Käsittääkseni E-tecissä ei missään vaiheessa sekoiteta öljyä polttoaineeseen. Öljy ruiskutetaan kampikammioon ja polttoaine suorasuihkutuksella suoraan palotilaan.
Hienoja pelejä oikeasti noi E-tecit, vaikka ei vanhassa Jammun triplessäkään mitään varsinaista vikaa ollut. Yamahaan pystyi tulpatkin vaihtamaan itse. Muutahan siihen ei tarvitsekaan vaihtaa.