Muuta fontin kokoa


Lähetä uusi viestiLähetä vastaus Sivu 2/2   [ 16 viestiä ]
Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 21 Kesä 2019, 22:41 
Aktivisti
Aktivisti
Avatar

Liittynyt: 06 Heinä 2018, 01:35
Viestit: 17
Paikkakunta: Piikkiö
Toveri Sladimir kirjoitti:
Tämäkin nähdään Karstulassa?


Kyllä!

_________________
Mainittakoon vielä eräs seikka: Kaikissa Wartburg-malleissa on voimakas moottori.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 22 Kesä 2019, 00:32 
Stasin jäsen
Stasin jäsen
Avatar

Liittynyt: 30 Loka 2010, 19:59
Viestit: 803
Paikkakunta: Pietarsaari
Ilmeisesti se oli veli (tai isä), jonka möi pois auton. Tässä lipun jonka näin vuonna 2011.


Liitteet:
DSC02424.JPG
DSC02424.JPG [ 158.4 KiB | Katsottu 69924 kertaa ]

_________________
Kun tiedät kaiken, olet varmasti ymmärtänyt jotain väärin.
Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 12 Elo 2019, 10:38 
Työn sankari
Työn sankari

Liittynyt: 30 Huhti 2014, 20:22
Viestit: 50
Moi. Kävin Paimion K-marketin pihalla ihastelemassa sun Warrea. Kunhan saan taas omani liikenteeseen niin voitaisiin käydä sunnuntai ajelulla, veikkaan että ensi kesänä vois olla ajankohtaista. Tässä linkki mun Warreen viewtopic.php?f=4&t=10680


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 23 Helmi 2025, 03:45 
Aktivisti
Aktivisti
Avatar

Liittynyt: 06 Heinä 2018, 01:35
Viestit: 17
Paikkakunta: Piikkiö
No niin. Tämän tarinan jatkaminen tai siis alusta aloittaminen on jäänyt täysin vaiheeseen mutta nyt korjataan tilanne, kun warreilu ottaa ainakin tänä vuonna isomman roolin elämässä jo tulevan Eisenachin-reissun myötä.

Palataksemme täysin alkuun pitää mennä tuonne 70/80-luvun vaihteeseen, luultavimmin 70-luvun viimeisiin vuosiin. Olin silloin pikkupoika ja vastapäätä Hollolan Herralassa sijaitsevaa mummolaa oli vanha rapistunut autokorjaamo, jonka vieressä pitkässä heinikossa makasi jo kokolailla ruostunut marjapuuronvärinen autonromu. Mutta mikä auto! Aivan uskomattoman upea, melko samannäköinen kuin 50-luvun elokuvissa, mutta ei ihan kuitenkaan... Sisustus oli todella hieno, puuta ja kangasta ja "norsunluuta" kahvoissa ja vetimissä, ratin keskiössä komea vaakuna. Iso krominen "dollarihymy" keulassa, pyöreät lamput ja kromi/alumiinilistoja siellä täällä. En oikeastaan ollut edes mitenkään iso autofani toisin kuin monet ikätoverini (enkä ole vieläkään, tämä on harvinainen poikkeus) mutta tässä autossa oli Sitä Jotakin ja jotenkin vastustamattomasti kaikki vaan niin kohdallaan. Autoa tietysti tutkittiin ja siinä leikittiin paljon erilaisia rosvo-ja-poliisi ym. leikkejä toisen "ampuessa" takaa-ajajia sivuikkunasta ja niin edelleen. Vaikka auto oli jo silloinkin hyvin selkeästi vanhanaikainen niin jo silloin kypsyi vakaa päätös: Vielä jonakin päivänä minulla tulee olemaan juuri tuollainen auto, ja tulen ajamaan Suomen maanteitä sillä.

Sitten joku huomautti sivulauseessa, että se on Wartburg. Häh? Eihän se nyt warre voi olla! Warrehan on kaikkein rumin, kulmikas itäauto ja vielä lisäksi haisee pahalta, ruuhkassakin huomaa heti että jossain edellä menee warre vaikka se on monen autonmitan päässä edessä eikä sitä edes näe. No, olkoon warre sitten. Haluan sen silti!
Voidaanko kunnostaa se? Isä sanoi että ei voida, moottori on leikannut kiinni ja se on muutenkin liian huonokuntoinen.

Sämpylä-Warre jäi siis lähtemättömästi mieleen. Pikakelataan jonnekin tuonne vuoteen 93-94. Ajokortti-ikä ja asuin Helsingissä. Pitäisi ostaa ensimmäinen oma auto. Warre! Kävin Keltaisen Pörssin ilmoituksen perusteella katsomassa yhtä kokosinistä muistaakseni Espoossa tai Vantaalla. Se oli kuhmuinen ja vähän ruosteessa sieltä täältä - mutta kuitenkin rekisterissä, katsastettu ja kävi ja toimi. Hinta olisi ollut 4000 markkaa. Siihen olisi mennyt kesken ysärin laman kaikki säästöt ja tiedossa köyhyyttä pitkäksi aikaa ja tuloksena auto joka ei nyt kuitenkaan olisi ihan jokapäiväinen käyttöauto pk-seudun liikenteessä... Joten ei, jätetään väliin ja odotetaan parempaa aikaa.

Vuodet vierivät. Kauan meni ulkomaillakin, sekä töissä että opiskellessa. Warre oli kuitenkin aina jossain mielen perällä. Välillä jopa niin että tuli selattua myynti-ilmoituksia, haaveiltua ja mietittyä säilytys- ja huoltotiloja ja sen sellaista... Välillä asia unohtui vuosiksi melkein kokonaan, mutta palasi aina takaisin. Joskus vielä, kun aika on oikea!

Sitten tuossa 2015 tienoilla aloin käydä prätkieni kanssa (ne olivat tarjonneet ensisijaista apua ajamalla tapahtuvan seikkailun himoon jo pitemmän aikaa) enemmän sellaisissa sekatapahtumissa, joissa oli sekä moottoripyöriä että autoja. Samaan aikaan alkoi tuntumaan siltä että lähestulkoon jokaisella tutulla ja kaverilla paitsi minulla on joku hauska harraste- tai veteraaniauto: Amazonia, Kuplaa useammallakin, 80-luvun Skodaa, Nappisilmäladaa (Nappisilmän muuten omistinkin hetken aikaa parin kaverin kanssa kimpassa 2000-luvun alussa, mutta siihen ei liittynyt silloin vielä mitään varsinaista harrastusta, olipahan vain halvalla saatu käyttöauto maaseudun ajoon). Ei hemmetti! Kyllä se warre nyt saatava, ei tätä ikuisesti voida vatvoa ja vatuloida. 2018 liityin tälle foorumille ja tein lopullisen päätöksen auton hankkimisesta. Ja tämän foorumin kautta tuo valmiiksi museorekisteröity ja vain leimaa ja käyttöä vailla ollut vihreä kaunokainen Närpiöstä löytyikin, kävin sitä ensin katsomassa heinäkuussa kuuspätkä-Jawalla paluumatkalla Roikkarallista, joka pidettiin Ristijärvellä ja josta ajoin kotimatkan "pienellä" koukkauksella Oulun kautta ja länsirannikkoa alaspäin. (Oulussa piti käydä pitkästä aikaa katsomassa vm. -43 Alpo-hinaajaa jolla aikoinaan heitettiin reissu Normandian maihinnousun 60-vuotisjuhliin, mutta se on ihan toinen tarina.) Seuraavassa kuussa tehtiin kaupat, kassana käytin USA:n moottoripyörämatkaa varten säästettyjä varoja joita ei sinä vuonna olisi muutenkaan voinut käyttää - se kassa on muuten sen jälkeen kerätty ja kulutettu jo kerran uudestaankin ja tänä vuonna se taitaakin enimmiltään kulua Eisenachiin, kun ei tuonne rapakon taakse varmaan oikein kehtaa enää lähteäkään.

Ensimmäisenä kesänä 2019 ajoin aika paljonkin ja teknisiä ongelmiakin oli, suurin osa hyvin tyypillisiä pitkään seisoneen (noin 4,5 v) auton vikoja, mutta kaikki korjattiin sitä mukaa kuin niitä ilmeni, siinä käytiin Säynäniemi ja DDR-tapaaminen ja Roikkaralli ja Idän Ihmeet, lyhyemmistä reissuista puhumattakaan. Seuraavana eli koronavuonnakin käytiin vielä ainakin Säynäniemessä mutta muutamina viime vuosina warre on harmillisesti jäänyt muiden harrastusten, erityisesti niiden motskareiden varjoon. Kuuspätkään piti laittaa sivuvaunua ja sen kanssa käydä sitten alpeilla ja sitten piti hankkia vielä harvinaisempaa 660-kuutioista Jawaa ja töissäkin on välillä pakko käydä, että edellisiin saa rahaa. Mutta tänä vuonna tulee olemaan Warren vuosi taas :wartburg_l:

_________________
Mainittakoon vielä eräs seikka: Kaikissa Wartburg-malleissa on voimakas moottori.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 23 Helmi 2025, 04:06 
Aktivisti
Aktivisti
Avatar

Liittynyt: 06 Heinä 2018, 01:35
Viestit: 17
Paikkakunta: Piikkiö
Myöhemmin sain muuten hieman lisätietoa tuosta autosta, josta tämä warrekipinä alunperin lähti. Sen tiesin jo aiemminkin että autokorjaamo oli isäni serkun vanha, jossa oli toiminta loppunut muutamaa vuotta aiemmin. No yksi ensimmäisiä asioita tietysti silloin ensimmäisenä ajokesänä 2019 oli käydä näyttämässä autoa hänelle - viime joulun alla pois nukkunut teräsvaari Kauno asui koko ikänsä vain muutaman kilometrin päässä paikasta ja ajoi omaa autoaan vielä reilusti yli ysikymppiseksi, menettäen korttinsa vasta vähän aikaa sitten liian hitaisiin reaktioihin lääkärin testissä. Tällöin sain tietää, että auto oli itseasiassa tätini ja hänen miehensä ensimmäinen auto (sitä ennen olivat ajelleet 2 päällä MZ:lla) josta oli kone leikannut kiinni ja myivät sen sitten halvalla Kanelle varaosa-autoksi, koska hänellä oli itsellään jo ennestään samanlainen, ja korjaamon loputtua se oli vain jäänyt makaamaan sinne. Samalla sain kuvata perhealbumista pari kuvaa jotka ovat jommasta kummasta autosta ja käydä varastosta putsaamassa viimeiset jäljelläolevat warre-osat. Oli kyllä hurja tunne pidellä käsissään voimapaperissa ja tehtaan rasvoissa olevia vetonivelistön osia, jotka olivat aikoinaan tehneet ensin pitkän matkan Eisenachista Suomeen ja sitten odotelleet ottajaansa vuosikymmeniä jossain varastojen pimeyksissä..

Liitteet:
Tiedoston kommentti: Warrea näyttämässä Kanelle kesällä 2019. Ei valitettavasti lähtenyt ajelulle eikä tullut edes ulos koska oli hieman sairaana silloin, mutta katsoi ikkunasta. Autoon nojaa isäni ja toinen mies pihalla on Kanen vävy.
omawarre3.jpg
omawarre3.jpg [ 488.77 KiB | Katsottu 60647 kertaa ]


Liitteet:
Tiedoston kommentti: Kanen oma warre joskus 60-luvulla saman talon pihalla.
kanenwarre1.jpg
kanenwarre1.jpg [ 92.72 KiB | Katsottu 60647 kertaa ]


Liitteet:
kanenwarre2.jpg
kanenwarre2.jpg [ 88.78 KiB | Katsottu 60647 kertaa ]

_________________
Mainittakoon vielä eräs seikka: Kaikissa Wartburg-malleissa on voimakas moottori.


Ylös
 Profiili  
 
 Viestin otsikko: Re: Primulaattorin tarina
ViestiLähetetty: 23 Helmi 2025, 18:20 
Aktivisti
Aktivisti
Avatar

Liittynyt: 06 Heinä 2018, 01:35
Viestit: 17
Paikkakunta: Piikkiö
Suunnilleen samoihin aikoihin kun kävin katsomassa sitä sinistä warrea bongasin Roihuvuoren kirjaston poistomyynnistä tämän mainion opuksen ja ostin pois. Välillä luulin sen jo joutuneen hukkaankin, mutta jonkin aikaa warren hankkimisen jälkeen isä löysi sen onneksi jostain varastolaatikosta vintiltä.

Liitteet:
WP_20181012_12_24_47_Pro.jpg
WP_20181012_12_24_47_Pro.jpg [ 319.97 KiB | Katsottu 60634 kertaa ]

_________________
Mainittakoon vielä eräs seikka: Kaikissa Wartburg-malleissa on voimakas moottori.


Ylös
 Profiili  
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
Lähetä uusi viestiLähetä vastaus Sivu 2/2   [ 16 viestiä ]
Mene sivulle Edellinen  1, 2


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia viestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää:  


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
610nm Style by Daniel St. Jules of Gamexe.net

Käännös, Lurttinen, www.phpbbsuomi.com