Moi
Kiitos hyvästä vinkistä.
Pitikö kierroslukumittaripuolta jotenkin tuunata että se näyttää oikein kakstahtisessa?
Signaali varmaan vain yhdeltä puolalta?
Täytyypä mainita että kun minulla oli 80 luvun alussa eka Warreni niin värkkäsin siihen digitaalisen nopeusmittarin. Koko elektroniikka mahtui Warren oman mittarin sisälle, josta oli sisuskalut poistettu. Siinä oli pyörea reikälevy josta nopeus otettiin optisesti. Laskin reikämäärän suunnilleen ja tarkennus tuli muistaakseni 1 tai 2 reikää tukkimalla.
Eipä se ollut kovin käytännöllinen kun matkamittari nollaantui aina kun virrat sammutti, vaan saattoi se silti olla Suomen ainoa digitaalimittarinen Warre.
Myöhemmin laitoin saman Skodaan, silloin piti anturille ja elektroniikalle tehdä oma laatikko, siinä käytin mittarivaijerin Y -haaraa, jolloin oma mittari toimi myös.
En muista mistä sain ohjeen, se värkki oli kuitenkin esitetty rallikäyttöön jossa, ainakin siihen aikaan, olisi erillisestä trippimittarista ollut hyötyä.
Jossain vintillä se mahtaa olla vieläkin
